pogański władca słowian na ziemiach zachodnich
Blog > Komentarze do wpisu
Malowana czaszka z Pacanowa

Niezwykłe odkrycie na cmentarzysku pod Pacanowem. W grobie sprzed co najmniej 4,5 tys. lat znaleziono pomalowaną na czerwono czaszkę.


Fot. Jarosław Kubalski
Na czaszce widać ślady czerwonego barwnika,
którym pomalowano górną część w miejscu włosów.
Nad czołem widać też dużą, regularną czarną plamę.


Czaszka leżała w grobie niszowym, charakterystycznym dla kultury złockiej - ludu rolników zamieszkujących okolice Sandomierza w neolicie. - To tajemnicza kultura. Mieli nietypowe zwyczaje pochówku zmarłych - mówi Stanisław Wilk, archeolog z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, od pięciu lat badający cmentarzyska pod Pacanowem.
Prawdopodobnie członków tej samej rodziny chowano w jamie, do której prowadził niewielki szyb. W grobie odkrytym kilka dni temu leżą położone na boku cztery osoby, w tym małe dziecko przytulone do matki. Pomalowana czaszka leżała twarzą do góry. Nad czołem widać dużą regularną czarną plamę.
- Nie ulega wątpliwości, że czaszka była celowo wypreparowana w ten sposób. Nie należy do żadnego ze szkieletów. Mogła być złożona z dwóch różnych części - spekuluje Stanisław Wilk.
Czerwony barwnik znaleziono również na kamiennych płytach, którymi wyłożono grobowiec. - Nie spotkałem się jeszcze z takim znaleziskiem. Malowanie czaszki mogło być jakimś elementem kultu zmarłych - przypuszcza Wilk.
Pomalowaną czaszkę spod Pacanowa oglądała już dr Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Od kilku dni przeglądam literaturę i nie udało mi się znaleźć podobnego przypadku. Jakichś analogii można się doszukać w Australii, ale na razie trudno cokolwiek powiedzieć - przypuszcza Szczepanek.
Marcin Sztandera, Kielce
2006-08-21, gazeta.pl

dzięki archeowiesci.blox.pl
poniedziałek, 23 października 2006, drogi_r

Polecane wpisy

  • Sauna Słowian

    "Nie mają Słowianie łaźni, lecz posługują się deskami z drzewa. Zatykają szpary w nich czymś, co bywa na ich drzewach, podobne do wodorostów, a co oni nazy

  • Pałac Mieszka I

    Czy tak wyglądał dom Mieszka I na Ostrowie Tumskim (Poznań) ? - makieta A tak wyglądał cały Ostrów Tumski. W prawej części grodu widać dom Mieszka I. w uzupełni

  • Tugumir

    Dagome iudex (ludex?) zobacz określa najwcześniejsze granice Polski i oddaje je pod papieską opiekę . Wśród wystawców dokumentu widnieje między innymi Tugum


prawa autorskie


edytuj