pogański władca słowian na ziemiach zachodnich
Blog > Komentarze do wpisu
XIV-wieczna łodź odkryta na Wyspie Spichrzów

 

Na Wyspie Spichrzów, ponad pięć metrów pod ziemią, archeolodzy odkryli XIV-wieczną łódź. Jej fragmenty przetrwały, bo była wykorzystywane jako... kładka.

Od maja na terenie Wyspy Spichrzów trwają badania archeologiczne. Jakiś czas temu archeolodzy natknęli się tam na cenne znalezisko.

 

- Zadecydował przypadek. Okazało się, że deski, które w XIV wieku były łodzią, wykorzystano potem jako utwardzenie grząskiej ziemi, po której chodzono. Z łodzi zachowała się większa część dna, które jest płaskie i dlatego mogło być wykorzystane jako kładka - wyjaśnia archeolog Przemysław Garlicki.

Dla kogoś bez archeologicznego doświadczenia, znalezisko byłoby jedynie kilkoma starymi i mokrymi deskami. Jednak fachowcy szybko zorientowali się, z czym mają do czynienia.

 

- Na deskach, w równych odstępach, są przebarwienia po skorodowanych podkładkach od nitów, którymi były spajane klepki łodzi. Nity były żelazne i żaden z nich się nie zachował. Jak to wtedy bywało, były powtórnie wykorzystane. Poza dobrze zachowaną stępką, jest też kilka pasów klepek z poszycia dna łodzi. Zachowało się też uszczelnienie między klepkami, wykonane z powrozu i tkaniny. Widać też łączenie klepek na zakładkę, a rozstawione co około 0,5 m duże drewniane kołki to prawdopodobnie pozostałość po mocowaniu denników, czyli poprzecznych wzmocnień łodzi - opisuje archeolog.

 

Z pierwszych ustaleń wiadomo, że jest to łódź klepkowa, budowana na stępce, wykonana z drewna dębowego. Mogła osiągać wymiary około 5 - 6 metrów. Takimi jednostkami poruszano się na wodach śródlądowych i przewożono bardzo różne towary. Po zachowanej części dna można się jedynie domyślać, że była to łódź wiosłowa. Pojedyncze elementy łodzi znaleziono też w warstwie obok, te także były wykorzystane do utwardzania terenu.

- Większość odkrytych dotąd łodzi pochodzi z wczesnego, ale ta jest z późnego średniowiecza. Takich odkryć jest jednak zaledwie kilka - zaznacza Garlicki. Dlaczego łódź się zachowała? - W ciągu XIV wieku podniesiono teren i łódź została przysypana kolejnymi warstwami ziemi. Około XVIII wieku w tym miejscu wykonywano wkop pod fundament muru i wówczas wybrano fragment prawej części dna i być może inne części łodzi (na zdjęciu widać jak mur "przecina" łódź.) Nie jest ona jeszcze odsłonięta na całej długości, bo wchodzi w profil ściany. Odsłonimy ją niebawem - podkreśla Garlicki.

 

Znalezisko trafi do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku lub do Centralnego Muzeum Morskiego. Następnie będą wykonane badania dendrochronologiczne by określić czas ścięcia drzewa, z którego wykonano stępkę, a tym samym uściślić czas powstania łodzi.

Oprócz łodzi znaleziono też zbiór detali architektonicznych pochodzących z jedynego budynku na wyspie, który nie był spichlerzem, czyli banku z końca XIX wieku, który stał przy ulicy Stągiewnej. Odkryta neomanierystyczna kamieniarka to gzymsy, kwadry i konsole wykonane w czerwonym piaskowcu.

- Udało nam się odkryć także wybrukowane podwórze z XIV wieku, które na tzw. Planie Sztokholmskim z około 1600 roku już jest zabudowane spichlerzami - wyjaśnia archeolog.

Pierwszy etap badań archeologicznych w tej części Wyspy Spichrzów ma się zakończyć w sierpniu. Archeolodzy pracują na zlecenie spółki Spichlerz Ognisty Wóz, której jednym z udziałowców są podgdańskie Zakłady Mięsne Nowak. Na terenie o powierzchni 0,7 hektara ma powstać m.in. hotel, biura, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne oraz mieszkania.

 

Katarzyna Moritz
Trojmiasto.pl 5 lipca 2011

środa, 06 lipca 2011, drogi_r

Polecane wpisy

  • Malowana czaszka z Pacanowa

    Niezwykłe odkrycie na cmentarzysku pod Pacanowem. W grobie sprzed conajmniej 4,5 tys. lat znaleziono pomalowaną na czerwono czaszkę.

  • SZCZODRE GODY - słowiańskie "Boże Narodzenie"

    Godowe Święto , Szczodre Gody, Zimowego Staniasłońca - Etniczne święto Słowian, przypadajace na przesilenie zimowe (21-22 grudnia). Święto Godowe, przypadające

  • Powstanie Galów

    Wercyngetoryks ,łac. Vercingetorix, fr. Vercingétorix (72-46 p.n.e.) - król galijskiegoplemienia Arwernów, wódz wielkiego powstania Galów przeciwko władzyRzymu.


prawa autorskie


edytuj